Néznek, de nem látnak

Néhány hete egy képviselői kérdés hívta fel a közvélemény figyelmét az egri térfigyelő rendszer hiányos működésére. Császár Zoltán (Fidesz) a közgyűlésen napirend előtt faggatta a rendőrkapitányt, hogy miért nem hatékony az egri „nagy testvér”. Mint kiderült, a kamerák ügye a fenntartók, működtetők körében gyakori téma jó ideje.
 
 

Néznek, de nem látnak

Néhány hete egy képviselői kérdés hívta fel a közvélemény figyelmét az egri térfigyelő rendszer hiányos működésére. Császár Zoltán (Fidesz) a közgyűlésen napirend előtt faggatta a rendőrkapitányt, hogy miért nem hatékony az egri „nagy testvér”. Mint kiderült, a kamerák ügye a fenntartók, működtetők körében gyakori téma jó ideje.
 
 
 
 
 

Néznek, de nem látnak

Néhány hete egy képviselői kérdés hívta fel a közvélemény figyelmét az egri térfigyelő rendszer hiányos működésére. Császár Zoltán (Fidesz) a közgyűlésen napirend előtt faggatta a rendőrkapitányt, hogy miért nem hatékony az egri „nagy testvér”. Mint kiderült, a kamerák ügye a fenntartók, működtetők körében gyakori téma jó ideje.
A képviselő kérdései a mindennapok emberében is felmerülnek, persze jó esetben csak akkor, ha tilosban parkolásért megbüntetik, s eme tettére egy kamera hívja fel a figyelmet. Egy egri fiatalember azonban tavaly novemberben szembesült a térfigyelők korlátaival. Épp egy szombati buliból tartott hazafelé, amikor a Postától alig pár méterre leütötték és kirabolták. Abban bízott, a tetteseket hamar elkapják, hiszen a szerencsétlen eset kamera közelben történt. Később kiderült, a szerkentyűk ugyan igazolják a rablást, annyira viszont nem adnak jó képet, hogy az elkövetők ellen azt föl lehessen használni. Ő akkor nem tudhatta, hogy az Eger területén elhelyezett 13 kamera közül egy sem tud éjszaka megfelelő minőségű képet rögzíteni.
A térfigyelő rendszert 2003-ban, megközelítőleg 35 millió forintos beruházással telepítették. Eredetileg mind a 13 szerkezet rádiójeles összeköttetésű volt. Már az első évben kiderült, hogy az adatok központba való juttatásának egri módszere hamarosan elavult lesz, a felhők, vagy a köd komoly akadályt jelentettek a sugárzott jeleknek. Holló István, az EVAT Zrt. gazdasági divízióvezetője, az egykori Városfejlesztő Kft. vezetője elmondta: már akkor gondolkodtak a kábeles megoldáson, aminek viszont a műemlék épületek álltak útjában. Később, amikor az egyik kábelszolgáltató terjeszkedett, sikeresen egyeztek meg, így a kábel optikai szálaiból 6 térfigyelő kamerának is jutott. Ezzel a fejlesztéssel a monitorokhoz sokkal jobb minőségű képek jutottak el (a rendszer sikerességének kulcsa nem csak a kamerák, hanem az adatátvitel korszerűsége is). Öt évvel a térfigyelők telepítése után a legkorszerűbb adatátviteli módszernek az internetes tűnik, melynek tesztelése a Szépasszonyvölgyben újra cserélendő szerkezet beüzemelésével kezdődik, napokon belül. A modern kamera telepítése több mint 1,5 millió forintba kerül, s ha beválik a netes módszer, a rendőrségen lévő rendszer központ kisebb átalakításával az összes kamerát erre állítják át.
De maguk a kukkerek elavultak? Éjjel látásuk nem a korukon múlik (az infrával felszerelt eszközök ára darabonként 4 millióra rúg). A rögzíthető kép minőségén, ezáltal a bűncselekmények felderítésénél való használhatóságukon a látótér megvilágításával és az adatátvitel fejlesztésével lehet javítani.
Sok műszaki problémával küzd a rendszert üzemeltető rendőrség, a kamerák karbantartása azonban nem az ő feladatuk. Egy Kft. kap havonta 150 ezer forintot ezért a munkáért, amit fél éve nem végeznek kifogástalanul. Akár hónapokba is beletelik a műszaki problémák orvoslása és sokszor nem megfelelő képzettségű szakembert biztosítanak. A rendőrség és az EVAT munkatársai szerint a cégnél tulajdonosváltás történt, azóta vannak gondok. Holló István (EVAT) arról tájékoztatott, a karbantartói munkát nemsokára nyilvánosan meghirdetik. A Kft.-nél ezt nem kívánták kommentálni.
A rendőrség is keresi a rendszer fejlesztésének lehetőségeit, ők a személyi oldalról közelítenek. Évi 3 millió 750 ezer forintot kapnak az üzemeltetésre, amikor lehet, rendőröket vezényelnek a kamerák képeinek vizslatására (munkájuk eredménye napi 5-6 felvétel, a hozzá tartozó szabálysértési vagy helyszíni bírsággal). A jövőben szabadidős rendőröket alkalmaznak a monitorok figyelésére, akik plusz keresetért, munkaidőn túl végeznék ezt a tevékenységet, a műszaki fejlesztés után éjjel is - tájékoztatott Kovács Miklós alezredes, az Egri Rendőrkapitányság Közrendvédelmi és Közlekedésrendészeti Osztályának vezetője.
A térfigyelők működtetésében illetékesek a közeljövőben helyszínről helyszínre járják végig a telepítési pontokat, hogy megvizsgálják, hol, milyen változtatásra van szükség. A lényeg, hogy változtatás, jobbítás mindenképpen lesz.
 

 
 

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!